News

Media

2014 Junior Duck Stamp Design Contest Winners Announced for Wyoming! March 31, 2014

(Left)Wyoming Junior Duck Stamp Design Contest 2014 winner Andrew Kneeland with his Best of Show acrylic painting of a trumpeter swan and cygnets. (Right) Wyoming Junior Duck Stamp Design Contest 2014 top five best of show entries and the Betty Nelson Artistic Promise Award winner with the judges.

The U.S. Fish and Wildlife Service recently announced the winners of the 2014 Wyoming Junior Duck Stamp Program. More than 570 art entries were received.  Students also include a “conservation message” on their art, which summarizes what they learned through the program.  Brennah Lane, age 16, of Powell, WY submitted the winning conservation message “By preserving the wetlands, we preserve wildlife.”  The Best of Show artwork was painted by Andrew Kneeland, age 16, of Rock Springs.  His artwork, an acrylic painting of a trumpeter swan with two cygnets, and Ms. Lane’s conservation message will both advance on to represent Wyoming at the 2014 National Federal Junior Duck Stamp Contest to be held April 18th at the National Conservation Training Center in Shephardstown, WV.  The first place art from the national contest is used to create a National Junior Duck Stamp each year. The Junior Duck Stamp is available for $5 from the U.S. Postal Service, Amplex Corporation and from many National Wildlife Refuges.  Proceeds from the sale of the stamps support conservation education and provide awards and scholarships for participating students, teachers and schools.

Wyoming also awards a “Betty Nelson Artistic Promise Award” to the younger age groups for K – 6th grades to a piece the judges feel exhibits exemplary artistic promise.  This year’s award went to Victoria Clancy, age 9, of Wilson for her oil pastel portrait of a mallard.  “The artwork and conservation messages submitted are outstanding and continue to impress me.  I would like to thank all of the students and teachers for the work they put in produce such excellent artwork and conservation messages to represent the Wyoming Junior Duck Stamp program,” said Katie Theule, Wyoming Junior Duck Stamp Coordinator.

This dynamic educational program uses both conservation and design principles to teach wetland habitat and waterfowl biology to students in kindergarten through high school. The program provides an opportunity for students to artistically express their knowledge of the diversity, interdependence and beauty of wildlife.  Educational guides for youth, educators, home school, and non-traditional education are available through the Junior Duck Stamp Program.  Please visit www.fws.gov/juniorduck or contact Katie Theule (307) 875-2187 x10 or Katie_Theule@fws.gov for copies.

A big thank you goes out to Ducks Unlimited, who helped provide prizes and support for Wyoming’s program.  We would also like to especially thank the contest judges who donated their time and expertise: Lucy Wold from the Wyoming Game and Fish Department, and Greg Nelson, Howard Johnson, Marty Carollo, and Mike Bledsoe from Ducks Unlimited.

The contest was judged in four age groups, Group I included Kindergarten through 3rd grade, Group II – 4th grade through 6th grade, Group III – 7th grade through 9th grade, and Group IV – 10th grade through 12th grade.  The following is a list of first place, second place, third place and honorable mention winners in each group for the Wyoming Junior Duck Stamp Program artwork.

Group I (grades K-3):

First Places:

  • Bryli Groll of Cokeville, WY
  • Madeleine Moore of Wilson, WY
  • Taylor Glick of Wilson, WY

Second Places:

  • Micah Petersen of Cokeville, WY
  • Natalia Raciborski of Wilson, WY
  • Ashley Murphy of Wilson, WY

Third Places:

  • Jayci Thornock of Cokeville, WY
  • Carol Ann Beastrom of Wilson, WY
  • Owen Janssen of Wilson, WY

Honorable Mentions:

  • Andrew Jackman of Cokeville, WY
  • Rusty Birch of Cokeville, WY
  • Ethan Lafave of Cokeville, WY
  • TyLeigh Dayton of Cokeville, WY
  • Kamille Moore of Cokeville, WY
  • Jarely Corona of Wilson, WY
  • Murie Judd of Kelly, WY
  • Rufus Robertson of Wilson, WY
  • Lexi Higgins of Wilson, WY
  • Cecilly Ross of Wilson, WY
  • Ben Beastrom of Wilson, WY
  • Jackson Crosland of Wilson, WY
  • Carson Cook of Wilson, WY
  • Ansel Givens of Wilson, WY
  • Clare Eddy of Wilson, WY
  • Amelia Richardson of Cokeville, WY

Group II (grades 4-6):

First Places:

  • Mallory Hoffman of Cokeville, WY
  • Victoria Clancy of Wilson, WY– Betty Nelson Artistic Promise Award
  • Leilani Johnson of Wilson, WY

Second Places:

  • Daniel Kim of Wilson, WY
  • Walter Duquette of Wilson, WY
  • Emma Teichert of Cokeville, WY

Third Places:

  • Whytney Murdock of Cokeville, WY
  • Tilli Rossetti of Wilson, WY
  • Kierra Anderson of Cokeville, WY
  • Honorable Mentions: Alisen Petersen of Cokeville, WY
  • Mercy McAndrew of LaGrange, WY
  • Desiree Plowman of Cokeville, WY
  • Lander Eversull of Cokeville, WY
  • Lily Richardson of Cokeville, WY
  • Teeva Roberts of Cokeville, WY
  • Addie Robertson of Wilson, WY
  • Molly Silberberg of Wilson, WY
  • Natasha Muromcew of Jackson, WY
  • Miette Sanchez of Wilson, WY
  • Cheyne Sutton of Wilson, WY
  • Charlie Stoessel of Wilson, WY
  • Marie Kane of Wilson, WY
  • Breanna Hildebrandt of Cheyenne, WY
  • Chance Kelly of Cheyenne, WY
  • Wyley Mendascino of Wilson, WY

Group III (grades 7-9):

First Places:

  • Brett Gilman of Powell, WY
  • Savannah Phillips of Cokeville, WY
  • Bailey Schupp of Pinedale, WY

Second Places:

  • Jennifer Bonander of Powell, WY
  • Claire Miner of Powell, WY
  • Tristan Nate of Cokeville, WY

Third Places:

  • Katelyn Perkins of Cokeville, WY
  • Kylee Perkins of Cokeville, WY
  • Jacinta Schneider of Powell, WY

Honorable Mentions:

  • Hanna Helm of Cokeville, WY
  • Britney Bowen of Cokeville, WY
  • Yolanda Oussanov of Cokeville, WY
  • Cheyenne Reed of Cokeville, WY
  • Alley McKinnon of Cokeville, WY
  • Trey Nate of Cokeville, WY
  • Kaylee Cornia of Cokeville, WY
  • Kalina Smith of Powell, WY
  • Mary Lynn of Powell, WY
  • Shattuck Swenson of Powell, WY
  • Megan Rosdahl of Powell, WY
  • Trent Cannon of Powell, WY
  • Bethany McCaslin of Powell, WY
  • Austin Asher of Powell, WY
  • Brooke Tucker of Powell, WY
  • Rayven Faxon of Powell, WY

Group IV (grades 10-12):

First Places:

  • Jackson Linford of Cokeville, WY
  • Sierra Morrow of Powell, WY
  • Andrew Kneeland of Rock Springs, WY

Second Places:

  • Hannah Nieslanik of Cokeville, WY
  • Cydney Barrus of Powell, WY
  • Nathan Green of Green River, WY

Third Places:

  • Cassidi Partridge of Powell, WY
  • Ishmael Dominguez of Powell, WY
  • Haley Wichman of Powell, WY

Honorable Mentions:

  • Syler Peralta-Ramos of Wilson, WY
  • Amber Munjar of Powell, WY
  • Brennah Lane of Powell, WY
  • Victori Sleep of Powell, WY
  • Carol Tonga of Cokeville, WY
  • Nicole Birdsley of Powell, WY
  • Sarah Jean O’Neill of Powell, WY
  • Jacob Prante of Powell, WY
  • Trevor Hardisty of Powell, WY
  • Alex Flom of Powell, WY
  • Marina Pomeroy of Powell, WY
  • Dawson Hutzenbieler of Powell, WY
  • Lexi Brady of Powell, WY
  • Sara Harrison of Powell, WY
  • Jessica Meredith of Powell, WY
  • Grady Sanders of Powell, WY

Students submitted artwork featuring the following native North American species: whistling ducks, swans, geese, dabbling ducks, diving ducks, sea ducks, mergansers, stiff tails, or Hawaiian ducks. A full list of permitted species is available online at www.fws.gov/juniorduck.  Artwork entries were judged on the basis of original design, anatomical accuracy, artistic composition and suitability for reproduction on a 1” by 1.5” stamp.  For more information on contest rules and educational materials for teachers and supervising adults visit www.fws.gov/juniorduck.

Copies of the winning artwork will be exhibited around the state.  The tour will start on April 5th at the Rock Springs Ducks Unlimited banquet and then proceed to Seedskadee National Wildlife Refuge in Southwestern Wyoming.  Jackson, Powell, Green River, Gillette, Sheridan, Casper, and Cheyenne are some of the scheduled stops on the tour.  A detailed schedule of the tour is attached and will be available soon online at www.fws.gov/refuge/seedskadee.  An online gallery of the top 100 entries will be available by May from www.fws.gov/refuge/seedskadee.

The Wyoming Junior Duck Stamp Program is sponsored by the Federal Junior Duck Stamp Program, Seedskadee National Wildlife Refuge and Ducks Unlimited.

The mission of the U.S. Fish and Wildlife Service is working with others to conserve, protect and enhance fish, wildlife, plants and their habitats for the continuing benefit of the American people. We are both a leader and trusted partner in fish and wildlife conservation, known for our scientific excellence, stewardship of lands and natural resources, dedicated professionals and commitment to public service. For more information on our work and the people who make it happen, visit http://www.fws.gov.